W realizacji swoich zadań CKP w Rzeszowie współpracuje ze szkołami zawodowymi z terenu miasta Rzeszowa, organizacjami działających na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego i zasobów ludzkich, instytucjami rynku pracy, szeregiem podmiotów gospodarczych. Do najważniejszych z nich należą:
– Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
– Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie
– Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie
– Zespół Szkół Samochodowych
– Zespół Szkół Mechanicznych
– Zespół Szkół Elektronicznych
– Zespół Szkół Energetycznych
– Zespół Szkół Technicznych
– Zespół Szkół NR1
– Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”
– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „INTERPETRO”
– Wytwórnia Sprzętu komunikacyjnego „PZL-Rzeszów” S.A.
Współpraca – Dolina Lotnicza
Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” oraz szkoły z pięciu miast województwa zawiązały porozumienie CEKSO: Centrum Kształcenia Operatorów. Zadaniem CEKSO jest koordynacja kształcenia w szkołach technicznych województwa podkarpackiego z rzeczywistymi potrzebami przemysłu a w skali wieloletniej stworzenie światowej klasy Centrum Kształcenia Operatorów. Placówki oświatowe zrzeszone w CEKSO prowadzą szkolenie na poziomie średnim przyszłych pracowników firm przemysłowych Podkarpacia, głównie operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie. Każda jednostka należąca do CEKSO ma swojego patrona. Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie wspiera Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Współpraca w ramach CEKSO pozwala na zgłębianie zagadnień związanych z wdrażaniem: narzędzi nowoczesnego zarządzania produkcją, nowoczesnych technologii wytwarzania, narzędzi ciągłego doskonalenia. Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie w ramach swojej działalności statutowej kształcąc młodzież dostosowuje formy i treści kształcenia do wymagań stawianych przyszłym pracownikom firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Placówka prowadzi również szkolenia osób dorosłych w formie kursów dyktowane aktualną potrzebą przedsiębiorstw.
Współpraca – WSK-PZL
Porozumienie współpracy zawarte pomiędzy Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów” S.A. a Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie w 2005 pozwala na wzajemne świadczenie usług edukacyjnych dla pracowników rzeszowskiej WSK, nauczycieli i uczniów CKP. Strony porozumienia współpracują również przy doposażeniu sal dydaktycznych w niezbędne urządzenia, materiały, narzędzia. W ramach porozumienia:
– uruchomiono nową pracownię CNC – przy wsparciu finansowym ze strony zakładu WSK
– uzupełniliśmy pracownię obrabiarek konwencjonalnych o nowe maszyny, poprawiliśmy wyposażenie narzędziowe
– utworzyliśmy pracownię pomiarów warsztatowych
– otrzymaliśmy od WSK współrzędnościową maszynę pomiarową wysokiej klasy współpracującą z komputerem
– szkoleniami, organizowanymi przez WSK zostali objęci nauczyciele i kadra kierownicza CKP
– otrzymaliśmy konkretną pomoc materialną z WSK i „Doliny” w zakresie remontów i wyposażania pracowni CKP
– zorganizowaliśmy 12 wycieczek tematycznych do zakładu WSK
W planach jest stworzenie kolejnych pracowni, które pozwolą na kształcenie specjalistów aktualnie potrzebnych w przemyśle lotniczym – nowoczesne metody spawania, obróbka blach, procesy specjalne. Pracownie będą wyposażane przy współudziale merytorycznym WSK i z funduszy UE.
Współpraca z instytucjami rynku pracy
Centrum Kształcenia praktycznego współpracując z instytucjami rynku pracy prowadzi kursy organizowane dla osób dorosłych.
w 2010 roku przeszkolonych zostało na kursach z zakresu programowania i obsługi obrabiarek CNC ok.100 osób.
Prowadzimy szkolenia dla osób kierowanych z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach zawartych umów trójstronnych o świadczeniu usług.
Współpraca z Okręgową komisją egzaminacyjną
Na podstawie zawartego porozumienia o współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie, Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie pełni rolę Regionalnego Ośrodka Wspierania Egzaminów Zawodowych. Zakresem działalności jest branża elektryczna.
Centrum Kształcenia Praktycznego współpracuje w zakresie:
a) weryfikacji ośrodków egzaminacyjnych
b) organizacji egzaminów zawodowych
c) prowadzenia kursów dla egzaminatorów
d) koordynowania działań ośrodków egzaminacyjnych
e) standaryzacji arkuszy egzaminacyjnych